Wybór ergonomicznego krzesła do biurka

Praca w domu w ostatnim czasie stała się bardzo popularna wśród pracodawców i jest dodatkowym atutem, który w wielu przypadkach decyduje o atrakcyjności oferty pracy. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, w końcu nie każdą czynność da się wykonać przy pomocy komputera, czy na odległość. Dla tych jednak, którzy zdecydowanie wybierają pracę z domu, kluczowe będzie stworzenie odpowiedniego, ergonomicznego stanowiska, w którym praca będzie przyjemnością. 

biuro

Jak stworzyć ergonomiczne miejsce do pracy ?

Wyodrębnienie miejsca przeznaczonego tylko do pracy, czy nauki jest niesłychanie ważne, aby móc wykonywać swoje obowiązki w komfortowych warunkach. Taki podział pozwala również na zachowanie odpowiedniej proporcji pracy do odpoczynku, ponieważ dzięki odpowiednim strefom jesteśmy w stanie zaplanować odpoczynek nie mając poczucia pozostania w biurze.

Samo miejsce niestety nie jest wystarczające, ponieważ istotne będzie jego wyposażenie. Podstawą ergonomicznego miejsca jest biurko oraz krzesło do biurka dopasowane w ten sposób, żeby pozwalało nam na jak najlepszą pozycję w czasie pracy.

Samo ustawienie mebli względem okna, przez które wpada światło naturalne będzie również nie bez znaczenia. Jeśli ustawimy blat roboczy naprzeciwko okna to wpadające promienie będą odbijały się od naszego monitora, jeżeli jednak ustawimy się do niego frontem to różnica jasności naszego ekranu, a okna mogą powodować zmęczenie oczu. Przemyślmy więc rozkład naszego pomieszczenia i przetestujmy kilka możliwości zanim zdecydujemy się na finalną aranżację. 

Jeśli wymaga od nas tego charakter pracy i musimy przechowywać pewne dokumenty, czy produkty warto zaopatrzyć się w szafę dostosowaną do naszych potrzeb. Obowiązkowo podczas urządzania należy wygospodarować miejsce na drukarkę, czy niszczarkę i uporządkować kable od tych urządzeń. 

Dobór idealnego krzesła do biurka 

Krzesła do biurka to temat na tyle istotny, że należy im poświęcić niego więcej uwagi. Idealne krzesło do biurka powinno być jak najbardziej dostosowane do naszego wzrostu i wagi. Wyprofilowane oparcie z regulacja odchylenia to postawa dobrego produktu. Dodatkowo zwróćmy uwagę na obecność podłokietników, które mają regulowaną wysokość tak, aby pozwoliły nam zachować kąt 90 stopni w stawie łokciowym. Głowa powinna opierać się na zagłówku, aby zanadto nie męczyć karku i nie kończyć pracy z bólem kręgosłupa.

Jeśli chcemy zmaksymalizować ergonomię wybierzmy krzesło obrotowe,które pozwoli nam zmieniać pozycję i manewrować pomiędzy sprzętami bez konieczności odrywania się od biurka. Jeśli zależy nam na spójnej stylistyce wnętrza dobierzmy krzesło do biurka w taki sposób, aby współgrało z kolorystyką wnętrza oraz było dopasowane designem nie zapominając o jego podstawowej funkcjonalności.

Dodatki umilające czas pracy 

Jeśli chodzi o podstawowe wyposażenie jak krzesła do biurka, czy blaty robocze nie mamy tu wielkiego pola do popisu – przede wszystkim musi być praktycznie. Na szczęście rynek oferuje nam coraz większy wybór produktów i nawet krzesła obrotowe mogą zachwycać swoim designem. Miejsce pracy to obszar, w którym spędzamy nawet połowę dnia, więc warto, aby cieszyło nasze oko i było przyjemne. Postawmy więc na barwy, które dobrze na nas wpływają, zastosujmy rośliny we wnętrzu oraz poszalejmy z dodatkami.

Wszelkiego rodzaju tablice są szczególnie mile widziane tak, jak specjalne stojaki na dokumenty, segregatory, czy ciekawe spinacze. Warto postawić też na miły akcent w postaci ulubionej zastawy do codziennej, porannej kawy lub herbaty. Niech to miejsce nie tylko kojarzy się nam z obowiązkiem, ale niech będzie to też miejsce, w którym praca staje się mniej męcząca, czy stresująca.